Pekerdokumacılık

Etiketler
otag-cadiri peker-dokumacilik yoruk-cadir yörük çadırl

Hakkında

Osmanlının kuruluş tarihinden bu yana kullanılan Kıl çadırları günümüzde turistik amaçlı kullanılmaktadır.Biz bu dokumacılığı 3 kuşaktan buyana devam ettirmekteyiz.

Yörük çadırı, genellikle dinlenme yeri, gözleme yeri, Türk geceleri, konaklama, yayla şenlikleri, Ramazanda iftar çadırları, Cafe ve Restoranlarda, şemsiye, çatı kaplamalarında, şark köşesi vb. amaçlar için kullanılmaktadır. Yörük çadırı, keçi kılından yapılır. Bir keçiden yaklaşık 300 gr kıl elde edilir. Öncelikle toplanan keçi kıllarından ip yapılır. Daha sonra yapılan ip tezgâhlarda dokunarak imalatı yapılmaktadır. Yörük Çadırı kullananların tercih sebebi birçok özelliğe sahip olmasından kaynaklanıyor.

Özellikleri:
  • Kışın yağmur ve kar geçirmez.
  • (Kıl Çadırının bu özelliği keçi kılının yağmurda Şişmesinden kaynaklanıyor. Bundan dolayı Kıl Çadırı yağmur yağdığında şişerek dokuma gözeneklerini kapatır. Böylece dışarıdaki hava akımını kesip dışarıdaki soğuk havayı da içeriye almaz. İçerideki sıcak havayı dışarıya bırakmaz.)
  • Yazın kendini biraz salar, içeri loş bir gün ışığı girer ve sürekli hava sürkilizasyonu sağlar.
  • Doğadaki zararlı (yılan, akrep, örümcek vb.) canlıların içeriye girmesine yapısal dokusu sayesinde izin vermez.
  • Her yere kolaylıkla kurulabilir, taşımada da kolayca katlanabilir.
Kıl çadırlar neden tercih edilmeli:

Bilindiği üzere çadır; kıldan imal edilen asırlardır biz Yörüklerin evi olmuş muhteşem bir yapıdır. Zira; dünya üzerinde çadırdan devlet kurabilme yeteneğine sahip tek millet Türk Milletidir. Kıl Çadırı; herkesin bildiği gibi öylesine bir malzeme değildir.

O ki, devletini devesinin sırtında taşıyabilme becerisini gösteren bir milletin yurdudur. Kıl Çadırı, Yörük’ün ne kadar zeki, güvenilir, kanaatkâr, çevreci, barışçıl ve insancıl olduğunun bir ispatıdır. Öncelikle çadırda kullanılan malzemelerden bahsetmek istiyorum: Çadır adından da anlaşılacağı gibi yapının çatısını teşkil eder. Aslında tamamına çadır denilmektedir. Ancak parça itibariyle çatısı çadır olarak ifade edilmektedir. Malzemesi karakeçilerin kılının; kırkılması, taranması, eğrilmesi, dokunması ve yine kıldan yapılan iplerle dikilmesi sonucunda elde edilen bir üründür. Yörük Çadırı için öncelikle kırkılan kıllar taranır, pisliklerinden arındırılır. Kirmanlarda eğrilen kıllar ip haline getirilip çiftlenir buna Goğşama denir. Goğşanmış ipler Istarlarda dokunur. Çul haline gelen ürün bir ucundan yere ağaç kazıklarla tutturulur, diğer ucundan da kuvvetlice asılınarak bir kişi tarafından dövülerek hepsinin uzunluğu bir ayara getirildikten sonra, 20cm uzunluğunda çuvaldız denilen aletlerle, istenilen uzunlukta üretilen çullar, yan yana getirilerek özel bir teknikle dikilmektedirler. Kanatlar birbirleriyle birleştirildikten sonra, 20 cm genişliğinde kuşak adı verilen ve çadıra dikey olarak dikilen her ucuna da elçek adı verilen çatal fakat sağlam bir ağaçtan yapılan kuşaklara sabitlenmiş parçalar vardır. Bu ağaçlara da yaklaşık

10 metre uzunluğunda yine kıldan yapılmış adına örme denilen saç örüğü şeklinde örülmüş iplerle(iplerin elçeklere bağlanma şeklide çok özeldir gevşetmek ve sıkıştırmak için özel bir yöntem uygulanmaktadır) tutturulan çadır, adına bastırık denilen pıynar meşesi yada ardıçdallarının çatal bölgesinden bağlanarak üzerlerinin de ağırca bir taşla sabitlenmektedir. Standart çadırda 8 bağ bulunur yanlardakine böğür bağı öndekine ön bağ arkadakine arka bağ, dört köşedekine de yan bağlar denir. Direkler olarak ta; söğen denilen ardıç dalarından yapılmış yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda ağaçlarla, 25x35 cm boyutlarında çanak denilen ağaçtan oyulmuş (çadırın yırtılmasını önlemek için) bir düzeneğin içine yerleştirilerek ayakta durması sağlanmaktadır. Her çadırın ön ve arka kısımlarına kuşaklardan birer tane dikilir ki bunlara siyeç denir. Çadırdan akan yağmurun çadırın sitillerine değmesi önlenir. Çadır yanlarına sitil denilen çadırın enine ve uzunluğuna göre boyutları değişen iki çulun yan yana getirilmesi ile meydana gelen çadırda duvar vazifesi gören ve 25 cm uzunluğundaki ağaç çivilerle tutturulan malzemelerle örtülür. Her çadırda kırk pencere olur ve bu pencerelere delik denir. Burada belirtmekte fayda var çadırın dikiş tekniği, kuşakların dikiş tekniği, siyeçlerin dikiş tekniği ve çulların dikiş tekniği farklı farklıdır ve önem arz etmektedir. Buraya kadar bir çadırın hangi malzemeler kullanılarak ve ne isimler verildiğinden bahsettik. Önemli olanı bu işin mantığındadır. Çadırın kapısı kesinlikle sağ taraftandır. Sağ uğur ve berekettir Türk Toplumunda. Çadırın kapısına kesinlikle kilit olmaz. Çadır yapısı ve kuruluşu itibariyle içerisine kesinlikle su almaz en şiddetli yağmur bile üzerinden kayarak akar gider. ve yine Yörük Çadırı yapısı itibariyle içine çocuklarımız için beşik kurulabilen tek yapıdır. Ayrıca Yörük Çadırı Kışın sıcak yazın ise inadına çok soğuk olur. Aslında fizik kuralına aykırı bir durumdur ancak bu da tabiatın bir gerçeği.

Telefonlar

0533 498 6210
0530 541 0976

Adres

Pekerdokumacılık; Aydın şehri Bozdoğan ilçesi Merkez mahallesindedir.

Soner Peker firma sorumlusudur. Dutağaç bozdoğan köyü Nazilli / Aydın Telefon: 90 256 421 50 13 Soner PEKER: 90 533 498 62 10 Hidayet PEKER: 90 530 541 09

Aydın / Bozdoğan / Merkez

Haritada göster

Harita

Pekerdokumacılık nasıl gidilir?
Pekerdokumacılık firması için, henüz bir harita tanımlanmamış.

Genel Bilgiler

Şirket Adı
Pekerdokumacılık
Sorumlu Kişi
Soner Peker
Adres

Dutağaç bozdoğan köyü Nazilli / Aydın Telefon: 90 256 421 50 13 Soner PEKER: 90 533 498 62 10 Hidayet PEKER: 90 530 541 09

Aydın / Bozdoğan / Merkez

Haritada göster
Telefonlar
0533 498 6210
0530 541 0976
Faks
256215013
Şirket Türü
Hizmet ,
Şirket Tipi
Çalışan Sayısı
10-50
Vergi Dairesi
aydın-nazilli
Vergi Numarası

İletişim Formu

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir